LU un EIB vienojas par Akadēmiskā centra turpmāku attīstību

Latvijas Universitātes (LU) finanšu pozīcija ir stabila un ļauj uzņemties jaunu projektu īstenošanu, tā savā ziņojumā ceturtdien, 23. aprīlī, Akadēmiskā centra attīstības programmas (ACAP) priekšizpētes darba grupas noslēguma sanāksmē pauda Eiropas Investīciju bankas (EIB) pārstāvji.

Sanāksmē, kas norisinājās attālināti telefonkenferences režīmā, tika apspriests EIB konsultāciju centra ziņojums par sagatavotajiem AC attīstības projektiem un par LU iespējām šos projektus realizēt. 

Ziņojumā secināts, ka LU finanšu pozīcija ir stabila un ļauj uzņemties jaunu projektu īstenošanu. LU būtu iespēja aizņemties līdzekļus, lai uzbūvētu iecerētos Akadēmiskā centra 3. kārtas objektus, tomēr EIB konsultanti piedāvā arī citus finanšu risinājumus, piemēram, sadarbību ar publisko personu, vai publisko-privāto partnerību (PPP). AC priekšizpētes posmā sagatavotie biznesa plāni ir sagatavoti tā, lai piesaistītu arī privāto investoru interesi.

Ziņojumā tika aplūkoti secinājumi par konsultantu veiktajām intervijām ar privātajiem investoriem (gan vietējiem, gan globāliem investīciju fondiem un būvniekiem), lai saprastu, kādas ir tirgus prasības attiecībā uz attīstības projektiem.

Sanāksmes turpinājumā tika iezīmēti arī nākamie soļi šo projektu attīstībā. EIB konsultanti apstiprināja gatavību turpināt sadarbību PPP jomā. Konsultācijas ir  bezmaksas, taču  LU ir jāpieņem lēmums, vai PPP modelis ir Universitātes interešu lokā.

Kopā ar EIB tika diskutēts par pašreizējās situācijas ietekmi uz ekonomiku un uz LU. Diskusijā atzīts, ka LU ir veiksmīgi pārslēgusies uz darbu digitālajā vidē, tomēr šāda veida izmaiņas rada arī jautājumus par to, kā pasaulē mācības tiks organizētas nākotnē un vai digitālā vide ietekmēs universitāšu darbību. 

LU pārstāvji apstiprināja vēlmi attīstīt Akadēmisko centru, piebilstot, ka Covid-19 krīze liek būt piesardzīgiem, bet šī ir iespēja uzlabot un padarīt efektīvāku universitātes darbību. 

LU sanāksmē pārstāvēja: LU rektors Indriķis Muižnieks, Andrejs Ērglis, Gunta Rača, Ilze Kūka, Dace Tola un Reinis Rotkalis. No EIB un EIB konsultāciju centra puses piedalījās Paulīna Brežicka (Paulina Brzezicka), Fransuā Žils (François Gilles), Marina Ismaila (Marina Ismaila), Brendans Makdona (Brendan McDonagh), Demjēns Filips (Damien Philippe), Huans Magaņa (Juan Magaña) un Juha Sulkanens (Juha Sulkanen). Kā piesaistītie EIB konsultanti no konsultantu firmas PwC piedalījās Raimonds Dauksts, Maržena Rītela (Marzena Rytel) un Roberts Bērziņš.